środa, 19 września 2012

Zapomnij o stresie ! - masaż relaksacyjny

Stres jest niestety naszym nieodzownym towarzyszem życia. Każdy w mniejszym lubi większym stopniu go odczuwa. Jest to stan kojarzony głównie  z lękiem, obawą, wyniszczającymi bodźcami zarówno organizm, jak i psychikę ludzką. Stres odbieramy jako coś negatywnego, destrukcyjnego, a tak naprawdę jest to stan obronny organizmu na różnorodne bodźce. W wielu przypadkach to światło alarmowe, wskazujące na to, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego (np. wyniszczenie pracą), to także czynnik wywołujący w nas chęć działania.
 Sam bodziec powodujący stan stresu jest wywoływany czynnikami fizjologicznymi, umysłowymi, fizycznymi czy anatomicznymi. Z ściśle medycznego widzenia jest to zaburzenie hemostazy (stałość parametrów wewnątrz ustroju, organizmu) także wywołane zaburzeniami psychologicznymi, bądź fizycznymi. Mówienie, iż stres to stan negatywny byłoby szalenie błędnym a zapewne nieprawdziwym bywają, bowiem sytuacje, kiedy to stres wywołuje pozytywne skutki – pod wpływem uwalniania się hormonów takich jak adrenalina i noradrenalina organizm pobudza się do działania, jest zdecydowanie bardziej zmotywowany. Stan pozytywnego stresu nazywany jest eustresem. Aby jednak sytuacja stresowa mogła nieść pozytywy musi mieć przebieg krótkotrwały, długie stany stresowe ewoluują w stres negatywny, brak kontroli nad stresem niesie poważne konsekwencje. Najbardziej drastycznymi skutkami przewlekłego negatywnego stresu, bądź nagłego o wyjątkowo silnym działaniu są stany nerwicowe, depresyjne, a także stany psychozy.

Jest wiele sposobów na uniknięcie stresu, bądź technik radzenia sobie z nim.  Jedną z nich niewątpliwie może być masaż relaksacyjny w różnych odmianach. Ma on na celu rozładowania napięć mięśniowych oraz zmniejszenie do minimum  aktywności myślowej. Jest on specyficznym połączeniem masażu klasycznego i energetyzująco często z elementami gimnastyki poszczególnych części ciała. Wykonywanie masażu relaksacyjnego ma charakter intuicyjny, dostosowany do indywidualnych potrzeb i odczuć osoby masowanej.



Podczas masażu relaksacyjnego organizm ludzki traktuje się całościowo, bez skupiania głównej uwagi na stan fizyczny osoby masowanej. Ruchy są wolne, lekkie, płytkie, spokojne, delikatne, usypiające, wykonywane z namaszczeniem, bardziej kontemplacyjne niż podczas masażu klasycznego. Osoba masowana powinna być bardziej rozluźniona, a masażysta powinien w skupieniu i oddaniem wykonywać zabieg. Prawidłowo wykonany pozwoli na zrównoważenie stanu fizyczno- psychicznego oraz na uwolnienie energii zużywanej dotychczas w życiu codziennym pod presją napięć.


Wykonanie masażu powinno przebiegać w spokojnej atmosferze, bez pośpiechu, nerwowości, wszystkie ruchy muszą być płynne, miękkie, skoordynowane oraz precyzyjne, ponieważ niezręczność masowania wpływa na dyskomfort osoby masowanej. Tempo powinno być powolne, dostosowane do tempa i rytmu muzyki stosowanej podczas zabiegu.
Przy prawidłowym wykonaniu masażu najczęściej osoba masowana znajduje się w stanie półsnu i  w związku z tym po masażu, należy ją okryć miękkim ciepłym kocem, aby przez następne kilkanaście minut stopniowo dochodziła do pełnej świadomości.

Tego typu masaż można wykonywać codziennie lub co drugi dzień, dwa lub raz w tygodniu. Do czego gorąco zachęcam. Jest to dobra odskocznia od problemów jak również chwila poświęcona dla siebie która pozwala wziąć oddech i na chwilę zatrzymać się osobą prowadzącym intensywny tryb życia.

Puentując, pamiętajcie że warto tak organizować sobie plany żeby zawsze był czas na relaks.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz